آیا هنوز طلا گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است؟

Dies ist eine kostenlose Homepage erstellt mit hPage.com.

خرید طلا و سکه همیشه یکی از گزینه‌های محبوب مردم ایران برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول خود بوده است. این بازار در کنار بازارهای دیگری مثل بازار بورس، دلار، مسکن، خودرو و غیره قرار می‌گیرد که هر کدام تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل تورم با افزایش قیمت مواجه می‌شوند.

در این بین برخی از این بازارها بلافاصله و در کمترین زمان رشد کرده و برخی دیگر نیز با تاخیر و به تبعیت از بازارهای دیگر افزایش قیمت پیدا می‌کنند.

بنابراین در شرایط فعلی کشور که نرخ تورم بسیار بالا است و ارزش پول ملی روز‌به‌روز کمتر می‌شود، نگه داشتن سرمایه در قالب ریال اصلاً منطقی نیست و برای حفظ ارزش سرمایه حتماً باید دارایی‌های خود را در یکی از بازارهای موجود سرمایه‌گذاری کنیم.

اگر شما هم جزو این افراد هستید و قصد سرمایه‌گذاری در بازار طلا را دارید، احتمالاً با یک سوال مهم مواجه هستید.

آیا در شرایط فعلی که قیمت طلا افزایش داشته و نرخ تورم نیز به شدت بالاست، هنوز هم سرمایه‌گذاری در طلا پیشنهاد می‌شود یا بهتر است به سراغ بازارهای دیگر برویم؟ یا وضعیت طلا در طول ماه‌های آینده به چه شکل خواهد بود و آیا می‌توان انتظار رشد بیشتر را از آن داشت؟

سرمایه گذاری در طلا


سرمایه‌گذاری در طلا از سه روش خرید فیزیکی، خرید گواهی سپرده و صندوق سرمایه‌گذاری طلا انجام می‌شود. البته امکان معامله اونس طلا در بازار تبادل ارزهای خارجی نیز وجود دارد.

به طور کلی، از سه روش می‌توان در طلا سرمایه‌گذاری کرد. اولین و ساده‌ترین راه سرمایه‌گذاری در طلا خرید فیزیکی طلا و سکه است که از دیرباز بسیاری از مردم ایران از آن استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید با مراجعه به طلافروشی‌های مجاز و سایر واحدهای صنفی طلای زینتی نو بخرید یا به فکر خرید طلای دست دوم، طلای آب شده و حتی شمش طلا نیز بیفتید. از طرف دیگر، امکان خرید انواع مختلف سکه مثل ربع سکه، نیم سکه، سکه تمام و سکه گرمی نیز وجود دارد.

روش دیگری که به کمک آن می‌توان از نوسانات طلا بهره‌مند شد، خرید گواهی سپرده طلا از بورس است که در سال‌های اخیر توجه بیشتری به سمت آن جلب شده است.

در این روش، بعد از ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی، می‌توانید به کمک کارگزاری‌های دارای مجوز، درست مانند خرید سهام از بورس، گواهی سپرده طلا و سکه نیز بخرید. اگر خبرها را دنبال کرده باشید حتماً دیده‌اید که اخیراً ربع سکه نیز به این روش ارائه می‌شود.

کسانی هم که خودشان وقت و دانش کافی برای معامله‌ی طلا را ندارند و با این حال می‌خواهند در طلا سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا استفاده نمایند.

در این روش، شما عملاً سرمایه‌ی اولیه را تامین می‌کنید و این سبدگردان‌ها و متخصصان معامله‌گری هستند که معاملات را پیش می‌برند. در نهایت نیز سود به دست آمده شامل حال شما هم می‌شود.

هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که هر کس می‌تواند بسته به شرایط و خصوصیات اخلاقی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کند. برای مثال، خرید فیزیکی طلا نیازمند محافظت از آن است و همیشه خطراتی مثل به سرقت رفتن یا گم کردن، دارایی‌های شما را تهدید خواهد کرد.

در حالی که در روش خرید گواهی سپرده یا صندوق سرمایه‌گذاری طلا لازم نیست نگران نگهداری طلاهای خود باشید. با این حال استفاده از این دو روش نسبت به خرید فیزیکی طلا نیز سخت‌تر است و شاید کسی که تاکنون در بازار بورس فعالیتی نداشته باشد، برای خرید گواهی سپرده کالا یا صندوق طلا با مشکل مواجه شود.

البته افراد حرفه‌ای می‌توانند به طور مستقیم و از نوسانات قیمت جهانی اونس طلا در بازار تبادل ارزهای خارجی نیز کسب درآمد داشته باشند.

اما سوال مهم این است که چه چیزی قیمت طلا را تعیین می‌کند؟ در بخش بعدی به این سوال پاسخ می‌دهیم.

 

قیمت طلا به چه عواملی بستگی دارد؟


قیمت طلا از نوسانات قیمت دلار در بازار آزاد و قیمت جهانی اونس طلا تاثیر می‌پذیرد.

در بازار ایران قیمت طلا به دو عامل نرخ دلار در بازار آزاد و قیمت جهانی اونس طلا وابسته است. این یعنی هم با افزایش قیمت دلار و هم با افزایش قیمت جهانی اونس طلا، قیمت طلا در ایران نیز بیشتر می‌شود.

بنابراین با سرمایه‌گذاری در طلا با یک تیر دو نشان زده و هم از نوسانات دلار بهره‌مند می‌شوید و هم از نوسانات قیمت جهانی طلا سود می‌برید.

هر عامل دیگری که روی قیمت دلار و قیمت جهانی طلا تاثیرگذار باشد، روی قیمت طلا در بازار ایران نیز تاثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این، بحث عرضه و تقاضا نیز مانند هر کالای دیگری می‌تواند باعث ایجاد نوسان در قیمت طلا شود.

 

آیا اکنون زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در طلا است؟


طلا فلزی گران‌بها است که همیشه تقاضا برای خرید آن وجود خواهد داشت. از طرف دیگر بسیاری از متخصصان معتقدند سال ۲۰۲۳ می‌تواند سال بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در طلا باشد.


در زمان نگارش این مقاله افزایش قیمت دلار به نزدیکی‌های ۵۰ هزار تومان و همچنین روند صعودی بلند مدت قیمت جهانی اونس طلا باعث شده قیمت طلا و سکه در بازار ایران نیز با رشد قابل‌توجهی مواجه شود. این افزایش به حدی بوده که ربع سکه با حباب‌ زیادی در بازار معامله می‌شود و علی‌رغم این موضوع تقاضای زیادی هم برای خرید آن وجود دارد.

بنابراین احتمالاً شما هم با یک سوال مهم روبه‌رو هستید. با وجود رشد قیمت طلا در ایران آیا هنوز هم سرمایه‌گذاری در این فلز گران‌بها به‌صرفه است؟

در پاسخ به این سوال باید به چند نکته توجه داشت. اولین موضوع که اهمیت زیادی هم دارد این است که طلا فلزی ارزشمند است که در تمام نقاط جهان خریدار دارد. این یعنی سرمایه شما از دید بین‌المللی نیز امنیت دارد و تنها در داخل مرزهای کشور ارزشمند نیست.

نکته‌ی بعدی این است که طلا موجودی بسیار محدودی دارد و برای همین معمولاً در بلند مدت با افزایش تقاضا قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

از طرف دیگر در سال گذشته میلادی بیشتری حجم خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در طول سال‌های اخیر صورت گرفته است. به عبارت دیگر از سال ۱۹۵۰ به این طرف، بیشترین حجم خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف در سال ۲۰۲۲ میلادی انجام شده که به خودی خود می‌تواند سیگنال خوبی برای خرید طلا باشد.

برای همین است که بسیاری از متخصصان بازارهای مالی معتقدند طلا می‌تواند در ادامه‌ی سال ۲۰۲۳ میلادی نیز به روند رو به رشد خود ادامه دهد. با این حال فراموش نکنید که قیمت جهانی اونس طلا می‌تواند قبل از شروع حرکت صعودی خود با کاهش نیز روبه‌رو شود که این موضوع روی قیمت طلا در بازار ایران نیز تاثیر خواهد داشت.

پس اگر بخواهیم یک پاسخ قاطع به این سوال بدهیم جواب بله است! طلا همیشه ارزش سرمایه‌گذاری دارد و بهتر است در طول هفته‌ها و ماه‌های آینده منتظر فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در طلا باشیم.

https://hoseinifinance.com/blog

Dies ist eine kostenlose Homepage erstellt mit hPage.com.