بیوگرافی مهران مدیری کمدین سینمای ایران

Dies ist eine kostenlose Homepage erstellt mit hPage.com.

زندگی نامه مهران مدیری

مهران مدیری را میتوان از کسانی دانست که در تاریخ سینمای ایران تکرار شدنی نیست. کمتر کسی را میتوان پیدا کرد که این اسم برایش آشنا نباشد. متولدین دهه های 60 و 70 و 80 این کمدین معروف را میشناسند، کسی که با آثار کمدی خود اسمش را در تاریخ سینمای ایران جاودانه کرده است.


مهران مدیری ششمین فرزند خانواده بود که به دنیا آمد. او از شانزده سالگی با تئاتر آشنا شده و در سال 1368 وارد رادیو شد و مدت شش سال در رادیو به گویندگی مشغول بوده است. سال 1372 را میتوان آغاز راه موفقیت و محبوبیت مهران مدیری دانست جایی که برای اولین بار به عنوان بازیگر در مجموعه هایی چون: شوخی، آرسنال، سیمرغ، کیسه بوکس و … به ایفای نقش پرداخت.

وی اولین برنامه طنز خود را نیز با همکاری داریوش کاردان برای ایام نوروز در همان سال ساخت. سال 1372 شروع درخشش این بازیگر دوست داشتنی سینمای ایران و شناخته شدن او برای مردم بوده است.

مهران مدیری با ساخت پروژه پرواز 57 که در دهه فجر 1372 از شبکه یک سیما پخش شد نخستین کار کارگردانی خود را آغاز کرد. او با استفاده از بازیگرانی مانند نصرالله رادش که در این سریال ایفای نقش میکرد بیش از پیش به محبوبیت خود افزود.


ساخت سریال ساعت خوش و انقلابی در کمدی سینمای ایران

پس از پایان موفق مجموعه 57، ساخت سریالی به نام ساعت خوش با بازی بازیگران نه چندان مطرحی در سینمای آن زمان آغاز شد که در آن زمان به صورت هفته ای یک بار از شبکه دو سیما در سال های 1372 و 1373 پخش میشد. ساعت خوش کمدی متفاوتی در آن زمان بود که شامل قطعات طنز کوتاه بود. این اثر را میتوان از موفق ترین فیلم های مهران مدیری در آغاز راه خود نامید.

این سریال به خاطر سبک متفاوت و جدید خود در آن زمان مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت البته که حواشی زیادی نیز در دوران خود با با بعضی از رسانه ها به وجود آورد. نقطه عطف این سریال را می توان نگاه یونیک مهران مدیری به طنز و آغاز مسیر جدیدی از فیلم ها و سریال های طنز در سینمای ایران دانست.

این سریال باعث معروف شدن بسیاری از بازیگران نه چندان مطرح در آن زمان بود که به مذاق بسیاری خوش نیامد. پس از گذشت مدت زمانی سریال ساعت خوش در اوج محبوبیت به به یکباره به پایان رسید. این اتفاق حتی برای بازیگران و عوامل این سریال نیز عجیب بود.

دهه ی 80 و سریال های به یاد ماندنی مهران مدیری

تازه سریال مرد دو هزار چهره به پایان رسیده بود که در سال 1388 زمزمه های ساخت سریال جدید مهران مدیری به نام قهوه تلخ برای صدا و سیما به گوش میرسید. پس از مدتی اخباری مبنی بر عدم موافقت مسئولین صدا و سیما برای این پروژه به دلایل نامعلوم در رسانه ها منتشر شد. بعضی از دلایلی که برای این کار مطرح شد: داستان سریال قهوه تلخ، مسائل مالی و محتوا بود.

بالاخره در شهریور ماه سال 1389 این مجموعه در شبکه خانگی توزیع شد. قهوه تلخ در زمان کوتاهی به موفق ترین سریال شبکه خانگی در آن سال تبدیل شد و عنوان پرفروش ترین سریال شبکه خانگی را به خود اختصاص داد.

البته قهوه تلخ هرگز به پایان نرسید و به گفته خود مهران مدیری در برنامه خندوانه رامبد جوان در جواب این سوال که آیا برنامه برای ادامه قسمت های سریال قهوه تلخ دارد یا نه گفت: این سریال هرگز به پایان نرسید و چند قسمتی از آن باقی ماند و فکر نمیکند که دیگر قسمت های باقیمانده از آن را بتواند بسازد.

دهه ی 90 و ساخت پروژه های کمدی جدید

مهران مدیری در سال 91 جدیدترین پروژه ی خود در آن زمان را با نام ویلای من آغاز کرد. از نقاط مشترک این سریال با قهوه تلخ میتوان به بازیگران و تیم سازندگی آن اشاره کرد. این سریال نیز مانند اکثر آثار مهران مدیری ژانر کمدی داشت که از شبکه نمایش خانگی پخش شد و به تعدادی از خریداران نسخه های اصلی این مجموعه به قید قرعه جوایزی مانند سه ویلا در شمال ایران اهدا شد. این مجموعه با اینکه سریال جذابی بود اما به اندازه قهوه تلخ نتوانست مخاطبان را به خود جذب کند.

سریال پرحاشیه در حاشیه

پس از پایان پروژه ویلای من سریال در حاشیه تولید و در شبکه 3 پخش شد. این سریال از همان ابتدا با مخالفت گسترده از طرف نهاد های حامی پزشکان رو به رو شد که در حین ظبط و تصویر برداری نیز مدتی متوقف شد. پس از تغییراتی در داستان این مجموعه از فروردین سال 94 تولید آن از سر گرفته شد.

مجموعه شوخی کردم

مجموعه شوخی کردم پروژه بعدی مهران مدیری پس از در حاشیه بود. این سریال بر خلاف آثار قبلی مهران مدیری یک داستان آیتمی داشت که هر قسمت آن یک موضوع منحصر به فرد داشت که روایتگر معضلات جامعه میشد. این سریال با طیف وسیعی از بازیگران طنز همراه بود که در نوع خود کم سابقه بود.

در سال 1387 مهران مدیری در پاسخ به سوال رضا رشیدپور در برنامه تلوزیونی که از او پرسید دوست دارد چه کاری بسازد که تا حالا نساخته است جواب داد: دوست دارم در آینده کاری بسازم که هم طنز باشد و هم معضلات جامعه را بیان کند. به نظر میرسد او به هدفش با مجموعه شوخی کردم رسیده است.

مهران مدیری با سریال های مختلفی همچون قوه تلخ، مرد هزار چهره، شب های برره و بسیاری کار طنز دیگر خاطرات خوشی برای نسل های مختلف به ارمغان آورد و در ذهن انسان ها ثبت شد. پس از آخرین کار های طنز، او کم کم با سخت برنامه هایی همچون دورهمی به مجری گری حرفه ای روی آورد.Dies ist eine kostenlose Homepage erstellt mit hPage.com.