تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

Dies ist eine kostenlose Homepage erstellt mit hPage.com.

منظوراز تحقیق کلمه کلیدی یا keyword Research  چیست؟

تقریبا میتوان گفت اولین و مهم ترین قدم برای سئو ، تحقیق جامع کلمات کلیدی است. متاسفانه مشکلی که در سایت‌های ایرانی داریم این است که به طور دقیق و مشخص راجع به کلمات کلیدی تحقیق نمیکنیم و صرفا روی چند کلمه کلیدی که حس میکنیم بسیار جست و جو می شوند و مناسب هستند میخواهیم جزو نتایج برتر موتور های جست و جو (گوگل) باشیم و اصلاً نمیدانیم که در حوزه‌ی کاری ما چه کلمات کلیدی هستند که سرچ خوب و کاملا مرتبطی به کسب و کار ما دارند.

با یک مثال از تحقیق کلمات کلیدی موضوع را شفاف تر کنیم:

فرض کنید شما میخواهید یک فروشگاه آنلاین غذا برای حیوانات خانگی راه اندازی کنید. شما چند کلمه‌ی کلیدی مدنظر دارید که حس میکنید مناسب هستند و میخواهید بر روی آنها زمان بگذارید  تا سایت شما جزو نتایج برتر گوگل نمایش داده شوید مثلآ با خود می گویید: ” من غذای سگ ، غذای گربه ، غذای پرنده داخل فروشگاه دارم و قطعا کاربر ها این کلمات را سرچ میکنند و من با این کلمات میخواهم صفحه ی اول باشم .

به فرض که این موضوعات کاملاً درست باشند، ولی ما  اصلا هیچ حس و درکی درارتباط با  اینکه این کلمات چه مقدار سرچ میشوند، چقدر رقابتی هستند و یا چه مقدار مخاطبان ما آن ها را سرچ میکنند نداریم‌.

مثلا داخل این حوزه یکی از بهترین و بزرگترین کلمات کلیدی که بخواهید با آن جزو نتایج برتر باشید و در هر ماه بسیار سرچ می شود ، کلمه کلیدی ” گربه ” است ولی آیا برای ” پت شاپ ” این کلمه کلیدی  خوبی است؟

کسی که ” گربه ”  را سرچ میکند احتمالا میخواهد اطلاعاتی راجع به گربه بدست بیاورد یا شاید میخواهد عکس گربه را ببیند که در هر صورت مخاطب هدف ما نیست ولی کلمه ی ” گربه ” بسیار سرچ می شود در نتیجه اصلا لزومی ندارد سراغ کلمات کلیدی برویم که بسیار سرچ می شوند ولی برای ما مناسب نیستم و زیرا شخصی که آنرا سرچ می کند مخاطب هدف ما نیست.

تاثیر استفاده از Search Related گوگل در تحقیق

من به شخصه اولین کاری که راجع به این سایت انجام می‌دهم،  “فروشگاه آنلاین غذا و لوازم حیوانات خانگی” یا اصطلاحا ” پت شاپ ” را سرچ میکنم، بعد نگاه میکنم که  در صفحه ی اول نتایج گوگل چه صفحات وسایت هایی وجود دارد ، همه ی آنهارا همراه با جایگاهشان لیست میکنم بعد پایین نتایج ، گوگل یک search related  به ما می دهد که به ما میگوید علاوه برنامه کلیدی که ما سرچ کردیم، در این حوزه چه کلمات کلیدی مرتبط دیگری وجود دارد.

یکی از بهترین فضاها برای تحقیق کلمات کلیدی Search Related  گوگل می‌باشد. پس این کلمات را هم لیست میکنم بعنوان کلمات کلیدی که داخل حوزه ی کاری من کاربردی هستند و دوباره روی هرکدام از آنها سرم می کنم .


از Google Suggest کمک بگیریم!

همچنین دومین بخش از گوگل که میتوان برای تحقیق کلمات کلیدی از آن استفاده کرد Google suggest می باشد. فکر میکنم لازم است که یک تعریف و توضیح کلی از Google Suggest یا پیشنهاد گوگل داشته باشیم.

پیشنهاد گوگل یا Google Suggest چیست؟

در تصویر زیر کلمه کلیدی “خرید غذای گربه” در گوگل سرچ شده و قبل از کلیک گوگل نتایجی را به ما پیشنهاد می‌دهد. این نتایج درواقع کلیدواژه یا عبارت هایی هستند که کاربران در گوگل سرچ میکنند و ممکن است که انتخاب ما هم باشد.پس بخش دوم از تحقیق کلمات کلیدی هم Google Suggest می باشد.


تحقیق کلمات کلیدی با تحلیل سایت‌های رقیب!

یکی از بهترین و قوی ترین کارهایی که تا به حال تجربه کردم تحلیل رقبا بوده و خواهد بود.همیشه بخاطر داشته باشید برای بررسی وضعیت بازار در هر حوزه‌ای میتوان از رقبا کمک گرفت و با تحلیل وبسایت‌شان به موارد خوبی رسید. برای تحقیق کلمات کلیدی هم میتوان از سایت‌های رقیب کمک گرفت و بررسی کرد که هر سایتی با چه کلمات کلیدی بالا است.(در صفحه اول گوگل می‌باشد)

ابتدا نیاز است که در هر بار سرچ در حوزه خودتان وبسایت رقبا را پیدا کرده و در یک فایل اکسل یا گوگل شیت لیست کنید.ممکن است تعدادی از سایت ها در نتایج مختلف، مشابه باشند، ولی باز هم آنها را می نویسیم  و چک میکنیم که هرکدام از آنها چند بار تکرار شده اند.

شما تا اینجا یک لیست رقیب پیدا کرده اید که تقریباً میتوانید بفهمید که رقبای اصلی شما چه سایت هایی هستند و یک سری تحقیق جامع درباره ی کلمات کلیدی که می شود گفت، حداقل میتواند بالای ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه ی کلیدی هم باشد. توصیه میکنم حتما چندین ساعت روی این تحقیق زمان بگذارید، بسیاری از مواقع اصلا این انجام نمی‌شود و فقط روی ۱۰۰ کلمه ی کلیدی کار می کنیم  و سایت خود را جلو میبریم و بعد از ۲ ماه باز هم کلمات کلیدی را تغییر می دهیم .

منبع : کالج تپسل

Dies ist eine kostenlose Homepage erstellt mit hPage.com.