چگونه وارد بورس شویم؟

Dies ist eine kostenlose Homepage erstellt mit hPage.com.

گام صفر: ثبت نام در سامانه سجام

پیش از انجام هر کاری، برای ورود به بازار سرمایه، لازم است در تارنمای سِجام (سامانه جامع مشتریان) به نشانی Www.Sejam.ir  ثبت­نام کنید. زیرا در مراحل بعدی ثبت نام، نخستین موردی که از شما درخواست می­شود، کد رهگیری است که پس از تکمیل ثبت­ نام و احراز هویت در سامانه سجام به شما داده شده است. برای ثبت نام در این سامانه، به اطلاعات هویتی، شماره حساب و تلفن همراه و تکمیل فرم­های مربوطه نیاز است. پس از دریافت کد رهگیری، به منظور تأیید و احراز هویت، بایستی به یکی از شعبات معتبر مراجعه نمایید.

ثبت نام در سامانه سجام

گام اول : مراجعه به یکی از شرکت­های کارگزاری

به ­منظور ورود به بورس و انجام معاملات، شما به یک کد معاملاتی منحصر به فرد یا همان کد بورسی نیاز دارید. در قدم اول برای دریافت کد بورسی باید به یکی از شرکت­های کارگزاری شهر خود­ مراجعه نمایید. کارگزاری­ها در واقع به­عنوان واسطه­ای بین شما و بازار بورس عمل می­کنند.

پس از مراجعه به کارگزاری، بایستی کدرهگیری دریافتی از ثبت­ نام سجام، اصل و کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه) به همراه شماره شبای حساب بانکی خود را ارائه کنید. همچنین فرم­ها و قراردادهای مربوطه بین شما و کارگزاری باید به امضا و تأیید طرفین برسد. پس از طی مراحل فوق، کد بورسی شما توسط کارگزاری صادر و برای شما ارسال خواهد شد. این مرحله توسط برخی از کارگزاری­ها به­صورت غیرحضوری نیز انجام می­گیرد.

گام دوم : دریافت کد بورسی

پس از عقد قرارداد با کارگزاری و ارائه مستندات لازم، کد بورسی شما توسط کارگزاری به تلفن همراه و ایمیل شما ارسال خواهد شد. این فرآیند معمولاً به سرعت انجام می­گیرد.

ساختار کد بورسی غالباً از ترکیب سه حرف اول نام خانوادگی و ۵ رقم که به‌صورت تصادفی توسط سازمان بورس مشخص می­شود، تشکیل شده است. به­عنوان مثال کد بورسی آقای احمدی به ­صورت احمد۱۲۳۴۵ صادر می­شود.

توجه داشته ­باشید، کد بورسی هر فرد، منحصربه فرد بوده و هیچ دو شخصی، دارای کد معاملاتی یکسان نخواهند بود.

گام سوم: فعال­سازی و ورود به سامانه معاملات آنلاین

امروزه برای خرید و فروش سهام، دیگر نیازی نیست به تالار اصلی بورس رفته و در میان سر و صدای فراوان معامله کنید. در حال حاضر انجام معاملات به صورت اینترنتی و با چند کلیک ساده در رایانه و یا حتی تلفن همراهتان به آسانی قابل انجام است. کارگزاری­ ها حین ارسال کد بورسی، به شما یک نام کاربری و رمز عبور جهت ورود به سیستم معاملات آنلاین ارسال می­کنند. شما می­توانید وارد سامانه معاملاتی کارگزاری مربوطه شده و از هر حساب بانکی عضو شتاب، حساب بورسی خود را شارژ کرده و به انجام معامله بپردازید. این کار توسط سایت و اپلیکیشن­های کارگزاری انجام می­پذیرد.

نکته مهم:اگر میخواهید وارد بورس شوید و سرمایه گذاری کنید حتما قبل از سرمایه گذاری،آموزش بورس را از هر جایی که دوست دارید تهیه کنید و بعد از آن وارد معامله شوید،هیچ وقت به منابع فروش سیگنال بورسی اطمینان نکنید.

همچنین توجه داشته باشید در صورت درخواست واریز وجه، مبلغ خواسته شده، طی حداکثر ۴۸ ساعت کاری به شماره حسابی که هنگام ثبت­نام در سامانه سجام و کارگزاری ثبت کرده­اید، واریز خواهد شد.

پس از پایان این مرحله، چگونگی ورود به بورس تا حدود زیادی به پایان می­رسد. در حقیقت از این پس، شما قادر به انجام معامله و خرید و فروش سهام در بازار بورس خواهید بود. کلیه این مراحل تا به این­جا کمتر از ۲۴ ساعت قابل انجام است. دقت کنید انجام این مراحل، شرط لازم برای ورود به بازار سرمایه است اما کافی نیست!

Dies ist eine kostenlose Homepage erstellt mit hPage.com.